Instrukcja

image_pdfimage_print

Biuletyn Informacji Publicznej (w skrócie BIP) to publikator utworzony na podstawie Ustawy z dnia 6 września 2001 r. o dostępie do informacji publicznej, Rozporządzenia Ministra Spraw Wewnętrznych i Administracji z dnia 18 stycznia 2007 r. w sprawie Biuletynu Informacji Publicznej oraz Ustawy z dnia 16 września 2011 r. o zmianie ustawy o dostępie do informacji publicznej oraz niektórych innych ustaw, służący powszechnemu udostępnianiu informacji publicznej.

Publikowane informacje zgromadzone są menu po lewej stronie. Menu jest podzielone na działy, na które składają się kolejne pozycje menu. Pozycje menu prowadzą bezpośrednio do treści podstrony biuletynu lub też do kolejnego podmenu zawierającego szereg podstron z informacjami.

Treści informacji publicznej są redagowane za pomocą tekstu oraz załączników w postaci plików do pobrania.
Aby wyświetlić treść informacji publicznej na podstronie – należy kliknąć na wybranej pozycji menu lub w przypadku wystąpienia wielu podstron, wybrać jedną z wyświetlonej listy.

Na treść podstrony składają się:
– nagłówek informujący w skrócie o jej zawartości,
– treść publikacji,
– informacja o załącznikach dodanych do publikacji,
– informacje przedstawiające daty i czas utworzenia publikacji, autora informacji oraz osoby która wprowadziła informacje,
– rejestr zmian zawartości strony (jeśli zmiana nastąpiła) – informujący o tym jakich dokonano poprawek w jej treści lub o jakie informacje została uzupełniona wraz z datami modyfikacji.

Pliki do pobrania umiejscowione są w treści strony.

Dodatkowe funkcje pozwalają na:
– wydrukowanie treści podstrony
– wyświetlanie treści w sposób dostosowany dla wymagań osób niepełnosprawnych i niedowidzących
– wyszukiwanie treści według podanej frazy
– zmianę rozmiaru czcionki oraz kontrastu treści podstrony

BIP umożliwia wyświetlanie treści w sposób dostosowany dla wymagań osób niepełnosprawnych i niedowidzących.
By zwiększyć rozmiar czcionki należy kliknąć w AAA i ustawić dogodny jej rozmiar.
Po kliknięciu w „Wysoki kontrast” pojawia się w górnej części strony opcja „Włącz czytanie linków”, która odczytuje poszczególne elementy Menu (wystarczy wskazać myszką komputerową element Menu, który ma zostać odczytany).
By został odczytany cały tekst należy go zaznaczyć lewym przyciskiem myszy komputerowej.

BIP wyposażony jest wyszukiwarkę informacji pozwalającą w szybki sposób dotrzeć do żądanych treści. Aby skorzystać z wyszukiwarki należy w polu tekstowym wpisać szukane słowo lub wyrażenie i kliknąć przycisk „Szukaj”, po czym wyświetli się lista stron zawierających wyszukiwane wyrażenie. Aby odczytać treść wyszukanej podstrony należy kliknąć odnośnik, który jest jednocześnie nagłówkiem docelowej podstrony.

Opis stałych pozycji menu w górnej części strony:
– Logo bip – odnośnik przekierowujący do strony głównej Biuletynu Informacji Publicznej prowadzonej przez MSWiA ( https://www.bip.gov.pl)
– Logo MPK Sp. z o. o. – odnośnik do głównej strony BIP
– Instrukcja – instrukcja obsługi – jak korzystać z BIP
– Redakcja
– Kontakt
– Rozmiar czcionki
– Kontrast

Opis stałych pozycji menu w dolnej części strony:
– adres,
– godziny urzędowania,
– numery telefonów.

Informacja publiczna, która nie została udostępniona w Biuletynie Informacji Publicznej jest udostępniana na wniosek – zgodnie z ustawą o dostępie do informacji publicznej z dnia 6 września 2001 roku.